People have often complained to me that lasagna is an expensive dish. I do not experience that because as always, I buy when ingredients are on sale. Each recipe served 6-8 people and cost approximately $3.98. The meat and cottage cheese were both on sale. Pasta and remaining cheeses were pennies when I combined a sale with my coupons, while the canned tomato products were free. I was able to prepare four pans at one time, freezing three for future enjoyment.
Sunday, May 23, 2010
INEXPENSIVE HOMEMADE LASAGNA
People have often complained to me that lasagna is an expensive dish. I do not experience that because as always, I buy when ingredients are on sale. Each recipe served 6-8 people and cost approximately $3.98. The meat and cottage cheese were both on sale. Pasta and remaining cheeses were pennies when I combined a sale with my coupons, while the canned tomato products were free. I was able to prepare four pans at one time, freezing three for future enjoyment.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment